Content Management Framework Drupal aneb 80% webu za pár hodin. Hodí se i pro mě?

V sobotu 26.6.2010 jsem prezentoval na brněnském Barcampu svojí přednášku "Content Management Framework Drupal aneb 80% webu za pár hodin. Hodí se i pro mě?". Byla to pro mě nová zkušenost - před lety jsem sice již prezentoval na "První české Drupal konferenci" pro cca 100 lidí, to byla ale spíše sešlost začínajících Drupalistů s velkým podílem amatérů (rozuměj hobbyistů) a rozhodně to tedy nebylo tak náročné prostředí jako Barcamp, kde naopak většinu tvoří poměrně náročné publikum z řad IT profesionálů.

Obsah přednášky

V přednášce jsem se zaměřil spíše na začínající Drupalisty, resp. na lidi kteří o Drupalu slyšeli, ale nikdy v něm nic neudělali. Moje domněnka byla správná, protože když jsem se na začátku ptal, kdo má nějaké zkušenosti s Drupalem, zvedlo se jen několik rukou.

V přednášce jsem se snažil ukázat, že nainstalovat Drupal není problém, navíc existují i tzv stack instalátory, které nainstalují potřebné MySQL, Apache a PHP. A že není problém nainstalovat Drupal i do kompletně Windows prostředí (IIS, MS SQL Server). Dále jsem se zaměřil na představení klíčové vlastnosti Drupalu - jeho modularity, kdy kombinací z výstupů různých modulů (konkrétně CCK, Views, Imagecache a Panels), které spolu spolupracují, můžeme velmi rychle vytvořit požadovaný vstup i výstup aplikace a případně ho dále flexibilně měnit. A to vše pouhým "klikáním".

Tím jsem uzavřel úvod do Drupalu a dále se věnoval už mírně pokročilým věcem jako je šablonování v Drupalu (které je lehce specifické a může překvapit) a dále možnostem vývoje modulů na míru s maximálním využitím  modulů CCK a Views spolu s možností spoustu věcí v Drupalu exportovat a importovat během instalace modulu.

Na závěr jsem chtěl rozpoutat diskusi ohledně bolístky Drupalu a to je výkon (vyvážené možností škálovat, nebo různě optimalizovat, což je ale často komplikované) a UX (až do verze 7). A porovnat ho s dalšími významnými CMS jako je Wordpress a Joomla. Na tuto diskusi již bohužel nedostalo stejně tak na jako na "bonbónek na konec" - na úplný závěr jsem měl ještě připravené screenshoty asi 20-ti zajímavých webů světového i česko-slovenského internetu (např. whitehouse.gov, mtv.co.uk, iprima.cz aj.).

Zhodnocení

Myslím, že přenáška nedopadla vůbec špatně, i když k nejlepším určitě nepatřila. Přeci jen charisma a prezentační zkušenosti jako má třeba Martin Hassman nebo Josef Šlerka z Ataxa (jehož přednášku o Dataminingu ze sociálních sítí hodnotím, z těch co jsem na Barcampu viděl, úplně nejvýše) se konkuruje hodně těžko.

Odprezentoval jsem víceméně 90% věcí, které jsem chtěl. Trochu jsem přetáhnul, nicméně měl jsem pár minut spoždění kvůli předchozí přednášce, která se také protáhla. Což samozřejmě není omluva, musím si na čas příště dát víc pozor...

Mrzí mě, že nevyšel čas na nějakou větší diskusi: zejména nějak společně vydefinovat, pro jaký typ aplikací je Drupal nejvohodnější. Kdy je třeba vhodnější sáhnout po Wordpressu, kdy po Joomle a kdy raději začít na "zelené louce" s některým z webových frameworků (Rails, Django, Zend, Nette ...). V tom měla být původní pointa prezentace, která tak bohužel zůstala nenaplněna. Základní část prezentace mohla být určitě kratší, víc prostoru mělo být necháno pro volnou diskusi, aby si přišli na své i případní pokročilejší uživatelé. Příště to tak určitě udělám.

Děkuji všem, kteří přišli, a kromě snad jednoho účastníka (zřejmě již pokročilejšího Drupalisty, který při druhém slajdu s ukázkou snadné instalace Drupalu usoudil, že pro něj je přednáška asi zbytečná), vydrželi až do konce :-)